Hvide perlesten 8-16 mm i bigbag á 1000 kg.
Flotte hvide perlesten der kan bruges overalt; på gangstier, i indkørsler og bede - som de er blevet brugt gennem generationer.
Mere om produktet
Perlesten med et flot mix af hvide nuancer - der gør at stenene gør sig godt lige meget om det er i indkørsel eller som pynt i dine bede.
Størrelsen 4- 8 mm anbefaler vi til indkørsler og gårdspladser, da de pakker godt og giver et kørefast underlag ved en lagtykkelse på ca. 2 cm. De er desuden anvendelige i bede, krukker og rundt omkring huse.
Mængde: 1000 kg., svarer til ca. 0,6 m3. Ved lagtykkelse på 4 cm. dækker 1 m3 ca. 25 m2.
Størrelse: Størrelsen på produktet er størrelsen på den sold (si) produktet sorteres på. Målet svarer derfor til målet på den korte led. Sten og grus kan derfor være op til omkring 2,5 gange større end den angivne størrelse, på den lange led.